Povaha EM

POVAHA A VLASTNOSTI EGYPTSKÉ MAU

Vysoká inteligence, vznešenost, příjemná a okouzlující přátelská povaha je vystihuje nejlépe. Je to zcela mimořádná kočka. Egyptská Mau má extrémně stabilní temperament, který je geneticky zakódován. Jsou to prapůvodní kočky a představují selektivní přežití nejschopnějších v průběhu 30 000 - 35000 let.

Je to velmi společenské plemeno se zájmem zapojit se všude tam, kde člověk něco dělá. Rozvíjí se u nich věrnost podobně jako u psa. Už u koťat je vidět jejich zvědavost, která je může přivést občas do potíží.

Jsou velmi přátelští k dětem a zvědaví k návštěvám, ačkoliv zpočátku to vypadá, že si hrají na schovávanou, ale oni jen kontrolují sitaci z povzdálí. Vždy záhadně zmizí při návštěvě hlasitých či podivných lidí.

V případě výchovy je ideální když člověk je moudrý, laskavý a povahově vyrovnaný a umí svojí Mau pozitivně motivovat. Např. při nežádoucím chování je vhodné "přecvaknout myšlenky" Mau na nějakou jinou činnost např. hru. Slovo ne, ale oni také chápou velmi dobře. Zrovna tak velmi dobře vnímají pochvalu. Oni jsou velmi inteligentní a pochopí vše téměř stejně rychle jako chytré děti.

Mají stabilní dispozice, dobrý temperament a jsou velmi milující. Dotěrnost u nich nenajdete. Mají rádi svojí svobodu a možnost volně se pohybovat v interiéru člověka anebo se schoulí jen tak do klubíčka a odpočívají. Když mají náladu, přijdou za svým člověkem a nechají se jemně pochovat, pohladit a odmění je za to svojí úžasnou nepopsatelně krásnou pozitivní energií. Z nějakého důvodu někteří muži, kteří tvrdili, že nesnáší kočky, po té co poznali egyptskou Mau oni změnili svůj názor. Jsou velmi vhodné pro lidi, kteří chtějí vypnout psychicky, nebo fyzicky, mají terapeutické vlastnosti stejně jako někteří psi.

Člověk musí u nich vždy předvídat, zkrátka být o krok napřed.

Jsou nejrychlejší ze všech domácích koček a jsou skvělí lovci, takže zbloudilá myš u nich nemá šanci. Milují jakékoliv hry, které napodobují loveckou aktivitu.

Ačkoliv jejich popularita neustále roste, Egyptská Mau je plemeno poměrně vzácné.

Zpracováno s laskavým svolením z volně dostupných zdrojů: Cat fancy, google...